Opstillede kandidater

Her kan du se kandidatlister og opstillede kandidater til byrådsvalget i Vejle Kommune den 21. november 2017. Der er i alt 14 kandidatlister med i alt 118 kandidater.

 

Opstillede kandidater Åbn alle

 

  1. Socialdemokratiet

Søren Peschardt

Dan Skjerning

Alex Vejby Nielsen

Birgitte Vind

Arne Poulstrup

Martin Sikær

Feline Christensen

Martin Jensen

Henning Dam

Gitte Hansen

Morten Skovlund

Birgitte Buskov

Johnny Beck

Azra Hasanbegovic

Mustapha Ali El-Ahmad

Mustafa Adham

Marianne Schultz

Anne Mie Brund-Andersen

Rene Vilstrup-Bie

Bjarne Andersen

Knud Rugberg Sørensen

Willy Preben Christensen

Niels Henrik Bøggild Nielsen

Kim Jensen

Jan Lundberg

Palle Setterby

Peter Justesen

Mette Ejby Pallesen

Anette Stenfeldt

 

  1. Radikale Venstre

Torben Elsig

Ole Lynggaard Jørgensen

Dorte Søndermølle

Marianne Madsen

Jens Ove Holmegaard Hansen

Miloud Yousfi

 

  1. Det Konservative Folkeparti

Dan Arnløv

Kim Hesel

Gitte Eriksen

Flemming Agerskov

Jens Erik Høj-Pedersen

Henrik Sandholm

Bent Illum Eskesen

 

  1. Nye Borgerlige

Holger Gorm Petersen

A.C. Hansen

Mads Funder

Ole Poder

Valentina Papusza Friis

Mikkel Bjørn Sørensen

Per Schouenborg

Palle E. Petersen

 

  1. Borgernes Parti
  2. Christa Laursen
  3. Kurt Haaning

 

  1. SF – Socialistisk Folkeparti

Lone Myrhøj

Morten Kristensen

Allan Pedersen

Brian Bruhn

Jeppe Riis

Britta Bitsch

Peter Wade

Kevin Larsen

Tine Hundahl Jensen

Bettina Sørensen

Sandie Lee

 

  1. Give Listen

René Humlund Rasmussen

 

  1. Liberal Alliance

Peter G. Harboe

Anja Daugaard

John Rasmussen

Anders Holck Hartvig

Martin Fogh Skovlyst

 

  1. Kristendemokraterne

Knud Hauge

Amalie Zeeb

Michael Lund Markussen

 

  1. Danmark Først
  2. Karsten Holt Larsen

 

  1. Dansk Folkeparti

Kenneth Fredslund Petersen

Gerda Hagemann Pedersen

Lars Aarup

Svend Erik Nielsen

Flemming Hansen

Karl Erik Lund

Jørgen Otto Kongerslev

Julie Jørgensen

Emil Fredslund Larsen

Henrik Muxoll

 

  1. Venstre, Danmarks

Jens Ejner Christensen

Christoffer Aagaard Melson

Lars Schmidt

Niels Clemmensen

Peder Hummelmose

Gitte Frederiksen

Stephanie Lemming

Gerda Jørgensen

Hans Hoffensetz

Per Olesen

Thyge Havgaard Bjerring

Torben Strandhave

Silas Toftemark

Poul Martin Filtenborg

Charlotte Faber Stech Mortensen

Claus Jørgen Skovbjerg

Jan Martin Nørregaard

Jane Søgaard Christensen

Peter Egebæk

Maibrit Lund Jørgensen

Troels Overgaard

John Bille

 

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne

  1. Lasse Egelund
  2. Camilla Bonde Bech
  3. Ingelise Hansen
  4. Poul Klima Holm
  5. Lone Johansen
  6. Kurt Steffensen
  7. Nikolaj Solgaard
  8. Arne Gørges
  9. Niels Ussing

 

Å. Alternativet

Morten Mejsen Westergaard, Vejle

Rune Ranaivo Bjerremand, Gadbjerg

Olav Bach, Vejle Ø

Jens-Peter Mantorp Broberg, Give

Der er indgået følgende valgforbund:

 

Valgforbund mellem:

 

Socialdemokratiet

Borgernes Parti

Kristendemokraterne

Enhedslisten – De Rød-Grønne

Valgforbund mellem:

 

Dansk Folkeparti

Venstre, Danmarks Liberale Parti

Valgforbund mellem:

 

Radikale Venstre

SF – Socialistisk Folkeparti

Alternativet

Valgforbund mellem:

 

Det Konservative Folkeparti

Nye Borgerlige

Liberal Alliance

Sideordnet opstilling eller partiliste:

 

Følgende partier opstiller kandidater på sideordnet opstilling:

 

Socialdemokratiet

Radikale Venstre

Konservative

Nye Borgerlige

Socialistisk Folkeparti

Give Listen

Liberal Alliance

Kristendemokraterne

Dansk Folkeparti

Venstre

Alternativet

Følgende partier opstiller kandidater på partiliste:

 

Borgernes Parti

Danmark Først

Enhedslisten